2-3 Yaş Arası Çocuklar için Etkinlikler ve Oyunlar

2-3 Yaş Arası Çocuklar için Etkinlikler ve Oyunlar

2-3 yaş arasındaki çocuklarda genellikle “2 yaş Sendromu” denilen farklı ve zorlayıcı davranışlar görülür. 2 yaşına kadar ailesine bağımlı bir şekilde gelişim gösteren çocuk bu yaştan sonra kendi özgürlüğünü ilan eder. Merakının yanı sıra artık daha heyecan verici davranışlarda bulunur. Hoplar, zıplar, tırmanır veya ev eşyalarını itip çeker üstüne çıkar yüksek yerlere uzanıp bir şeyler devirir; kısacası yüreğinizi hoplatır.

Annesinin ve etrafındaki diğer insanların dikkatini çekmek için aşırı isteklerde bulunabilir veya inatlaşabilir. Gün içinde evde veya dışarıda sizi zorlayan davranışlarda bulunur. Tüm bu davranışların sonucu aranızda geçen gerilimli dakikalar bir süre sonra hem sizi hem de çocuğunuzu olumsuz yönde etkileyecek bir seviyeye ulaşacaktır. Böyle bir yaşantıyı tecrübe edinmek istemiyorsanız çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanı kaliteli ve dolu dolu bir hale getirmek zorundasınız. Sağlıklı bir çocuk gelişimi için ve çocuğuyla yaşadığı tecrübelerden pişmanlık duymayan bir ebeveyn olmak için çocuğumuzla yapabileceğimiz etkinliklerden bahsedeceğim. Umarım yararlı olur. Unutmamak da fayda var: bu zorlu dönemde sergilenen davranışlar döneme ait geçici davranışlardır bu davranışların kalıcı olmasına neden olan şey ise bizim çocuğumuza gösterdiğimiz gereksiz ve baskıcı tepkilerdir.

İnce ve kaba motor beceriler: ince motor becerilerden kısaca bahsedersek çocuğun elleri ile yaptığı becerilerdir. İnce motor becerilerini geliştirmek için el kaslarını geliştiren etkinliklere ağırlık vermek gerekir. Kaba motor beceriler de çocuğun genel olarak bedeni ile yaptığı hareketlerdir. Koşma, zıplama, top fırlatma vb. beden hareketleri çocuğun kaba motor becerilerini geliştirir.


İnce Motor Becerileri Geliştiren Etkinlikler:

cımbızCımbızla maşayla nesne yakalama:

Cımbızla veya maşayla tutabileceği büyüklü küçüklü objeleri bir örtünün üstüne serin ve yanına bir kap koyun. Tuttuğu nesneleri kaba bırakmasını teşvik edin. Makarna, büyük boncuk, kâğıt, pamuk, kumaş parçaları, yün ip vb. nesneler yere serilebilir. Küçük deliklerin veya çukur bölmelerin olduğu bir kaba çeşitli nesneler koyun ve içinden o nesneleri cımbızla alıp bir kaba koymasını teşvik edin. Çikolata kutuları, bölmeli kutular bu iş için ideal olabilir.

mandalMandal tutturma:

Bir kutunun veya kovanın kenarına mandalları tutturmasını teşvik edin. Veya kartondan bir çember yapın. Mandalları bu çembere tutturmasını teşvik edin. “Aaa bak! Taca benzedi. Hadi prens olalım prenses olalım diyerek yüreklendirin. “Aaa masaya benzedi üstüne bir şey koyup masa yapalım.” gibi yönlendirmelerle oyunu zenginleştirelim o da el becerisi ile oyuna katkıda bulunmaya devam etsin. Oyun içinde yönlendirmeler oyunun hemen bitmesini engeller. Mandalla yapılabilecek oyunlar: taç yapma, masa yapma, kolye yapma, hayvan insan figürlerine el-kol-ayak yapma, yaptığı resimleri tutturma, yıkadığı oyuncak giysileri astırma, mandalları birbirine tutturarak değişik şekiller yapma, kumaş kâğıt parçalarını çocuğun üstüne tutturma kostüm yapma. Çocuk kaçarken üstünden bu parçaları yakalayıp çıkarma, tam tersi de olabilir biriniz kaçar biriniz kovalar.

makarnaBoncuk, makarna dizme:

Kalın bir ipe uygun ebatlarda boncuk veya makarna seçilir. Kalın ipin bir ucu makarna veya boncuk ile bağlanır. Diğer açık ucundan çocuk boncukları ve makarnaları geçirmeye ve dizmeye başlar. Dizilen boncukları bir kolyeye, yılana, tırtıla, trene, gökkuşağına ve benzeri renkli uzun şeylere benzetebiliriz. Çocuğa “Aaa ne güzel oldu. Şimdi ne yaptın? Bana da anlatsana” gibi sorular sorarak kendisini anlatmasına fırsat verilir.

kule oyuncakKule yapma:

Tahta bloklarla, legolarla, kâğıt, plastik bardaklarla, küçük kitap ve defterlerle, boş kutularla ve üst üste yan yana koyabileceğimiz her türlü düztabanlı ve birbirine geçirilebilen nesneler ile kule yapabiliriz. Oyuncak bir araba dozere benzetilebilir ve bununla kuleyi yıkıp tekrardan yapabiliriz. Üfleyerek devrilebiliyor ise bu yolla da oyun daha heyecanlı ve eğlenceli bir hal alacaktır.

Boya yapma

Patates Baskısı– Patates, elma baskısı:

Patates veya elmayı ikiye bölün. Böldüğünüz parçanın tam ortasına bir şekil veya nesne çizin. Daha sonra bıçak ile çizgilerin kenarından yarın santim derinliğinde içeri saplayacak şekilde kesin. Şekli ortaya çıkarmak için elmanın veya patatesin kenarlarını kesin çizdiğiniz oyduğunuz yeri kesmeyin. Damganız kenarları temizledikten sonra ortaya çıkacaktır. Fazla suyunu peçete ile silin. Artık boyamaya ve damga yapmaya hazır. Çocuğunuza verin dilediği gibi sulu boya ile boyasın veya boyanın üstüne bastırsın daha sonrada kâğıdını süslemeye başlasın.

boya– Pastel Boya, kuru boya:

Çocuğunuz pastel boya ile boş bir kâğıdı dilediği gibi karalayabilir, boyama kitabını boyayabilir veya sizin çizdiğiniz sevdiği oyuncak, masal veya çizgi film karakterlerini boyayabilir. Yeni veya bildiği nesneleri çizerek boyamasına ve nesnelerin ve canlıların ismini söylemesine fırsat verebilirsiniz.

Çizgi çizme, yuvarlak yapma 2-3 yaş arasındaki çocuklardan beklenen bir el becerisidir. Bunu oyun olarak çocuğa yaptırmak istersek eğer kocaman bir bulut çizebiliriz ve altına düz çizgi şeklinde yağmur yapmasını isteyebiliriz. Başka bir yöntemde bir bardak çizebiliriz ve içine kalemler yapmasını isteyebiliriz. Yuvarlak yapması için de sevdiği yuvarlak nesnelerden bahsederek onların resimlerini çizmesini isteyebiliriz mesela top, güneş, bozuk para, elma, mandalina, düğme gibi nesneler.

parmak boyası– Parmak Boyası:

Çocuğunuz için evde doğal bir parmak boyası hazırlayın. Pirinç unu ve renklendiricilerle yapabileceğiniz veya rengi yoğun olan sebzeleri kullanabileceğiniz mama kıvamında bir karışım işinizi görecektir. Evinizin uygun bir odasında, uygun bir yerde, uygun bir üst baş ile bu etkinliği yapın. Çocuğunuz özgür olmak isteyecektir. O yüzden her yerin kirleneceğinden korkacağınız ve çocuğunuzu engelleyeceğiniz bir ortamda bu etkinliği gerçekleştirmeyin. Plastik ve kâğıt bardak tabak, resim kâğıdı, bir kumaş parçası boya yapmak için uygun bir zemini oluşturacaktır.

boya fırçası-Yalancı Badana:

Kullanmadığınız temiz bir boya fırçasını veya ruloyu ıslatın. Ayrıca yanında su ile dolu bir kap bulunsun. Balkon duvarını veya evinizde uygun olan bir odayı bu ıslak rulo fırça ile boyamasına izin verin. Su duvarı ıslatınca boya yapmış gibi oluyor. Yanındaki su kabı da etkinliği canlı tutuyor. UYARI: Priz ve fişlerin olduğu duvarlara lütfen dikkat ediniz.

mumMum dikme:

Kolilerin içinden çıkan köpükleri pasta gibi süsleyebilir veya kartondan, köpük tabaklardan bir pasta yapılabilirsiniz. Daha sonra bu pastanın üstüne doğum günü mumlarından çocuğunuzla beraber dizebilirsiniz. Mumları dizdikten sonra ödül olarak mumları yakıp üflemesine izin verebilirsiniz. Yaptığınız kekin pastanın üstüne de mum dizdirebilirsiniz. Çocuğunuzla beraber mutfağa girmekten çekinmeyin.

Kürdan saplama:

Çocuğunuzun kürdanları saplayabileceği yumuşak bir zemin seçiniz. Köpükten tabaklar, bardaklar, sünger ya da kalın karton kutular bu iş için uygun olacaktır. Kürdanları saplarken bildiği nesnelere benzetebiliriz. Ağaç, kalem, çivi ve benzeri şeyler.

makasKâğıt kesme:

Küçük yaştaki çocuklar için üretilmiş makaslar 2-3 yaş arasındaki çocuklarımız için de uygun olmayabilir. Şekilli makaslar kazalar açısından daha güvenlidir diye düşünüyorum. Çeşitli kalınlıklarda ve renklerde kâğıt, gazete ve dergileri kesmesi için çocuğumuza verebiliriz. Kestiği parçalardan daha sonra başka bir etkinliği başlatabiliriz. Örneğin kestiği kâğıt parçalarını bir ipe dizip uçurtma kuyruğu yapabiliriz.

oyun hamuruOyun hamuru:

Oyun hamuru ile çocuğunuz dakikalarca vakit geçirebilir. Sadece eliyle yoğurup kopardığı gibi ufak tefek gereçlerle de hamura şekil vermek isteyecektir. Mutfaktan güvenliğini tehdit etmeyecek araç gereçler çocuğa verilebilir. Merdane, kaşık, plastik bardaklar, şekilli kurabiye kalıpları ve benzeri işlevsel malzemeler çocuğunuz için dikkat çekici iyi bir araç gereç olacaktır.

Deliğe taş atma:

Karton bir kutunun üstüne farklı çaplarda delik açılır. Daha sonra bu deliklerden farklı boyutlarda taşların içine atılması teşvik edilir. Taş yerine kuru fasulye, nohut taneleri de bu etkinlikte kullanılabilir.

Kumla/toprakla oynama:

Kum kovasının eleği ile veya benzer bir süzgeçte kum elemek, taşları ayırmak çocuğunuzun hoşuna gidecektir. Balkonda bir leğenin içine kum veya toprağı dökebilirsiniz. Çocuğunuz kovası ve eleği ile güzelce vakit geçirecektir.

çocuk çamurKüçük bir saksı verip tohum ekebileceğini ve onu sulayabileceğini de söyleyebilirsiniz. Sokaktaki kırık yapraklı dalları evinize getirip onları da dikebileceğini sulayabileceğini unutmayın.

Kum ve toprakla yapılabilecek diğer bir etkinlik ise çamurla oynamaktır. Çocuğunuz dilediği gibi çamurla oynayabilir. Pasta veya kale yapabilir.

kum boyamaKum Boyama:

Kum boyama çocuğunuzla işbirliği içinde yapabileceğiniz bir etkinliktir. Yapışkanlı hazır kum boyama desenleri alabilirsiniz. Kâğıdını siz kaldırırsınız o tamamen söker. Daha sonra uygun renkleri veya istediği renkleri o yapışkanlı kâğıdın üstüne eliyle, kaşıkla veya bir kap ile dökebilir. Çıkan deseni, resmi çerçeveleyip istediği yere asabilirsiniz. İstediği bir yeri yaptığı ürün ile süsleyebilirsiniz. Çok hoşuna gidecektir.

diş fırçalamakDiş fırçalama:

Çocuğunuzun ister dişleri olsun ister olmasın mutlaka bir diş fırçası olsun. Dişlerini kaşımak için birebirdir ayrıca dişleri var ise de sağlığı ve kişisel bakımı için gerekli bir araçtır. Çocuğunuz diş fırçalamayı bir oyun olarak görecektir. Diş fırçalama ile ilgili bir şarkı veya video açın. Çocuğunuz hem dinlesin oynasın hem de dişlerini fırçalasın.
sabunKalıp sabun:

Lavabonun içine bir kap su koyun. Çocuğunuz içinde bebeğini veya bebek giysilerini ufak bir sabun ile yıkamaya çalışsın. Ellerini yıkasın, köpürtsün. Durulaması için suyu en kısık şekilde açın ve temiz su ile durulansın. Daha fazla isterse suyumuz biter sonra oynayamayız gibi gerçekçi sebepler ile isteğini kabul etmeyin. Oyunu bitirmek için her zaman gerçekçi ve yumuşak sınırlar koyun.

Çocuğunuzun ince kas motorlarını geliştirebilecek diğer etkinlikler:

-Tarak kullanma
-Bulaşık yıkama
-Bebek giydirme:
kolay giysileri etek, atkı, bere gibi giydirmesi…
– Düğme:
ilikleme, açma, ipe dizme
– Topaç Döndürme:
minnacık parmaklarıyla topacı tutup döndürmeye çalışması
– Açma/kapama:
şeker, hediye paketi, tencere, kavanoz, kapların kapaklarını açması kapaması
– Meyve soyma:
muz, mandalina gibi meyvelerin kabuklarını kendisinin ayıklaması, soyması
– Kurmalı mekanik oyuncaklar:
kurmalı ve çekmeli oyuncakları kullanması


Kaba Motor Becerileri Geliştiren Etkinlikler:

kağıttan elma ağacıAğaçtan meyve toplama:

Duvarınıza kartondan büyük bir ağaç yapın ve yapıştırın. Daha sonra kâğıttan yaptığınız meyveleri arkasından bant ile ağaca tutturun. Meyveleri farklı yüksekliklerde koymaya dikkat edin. Bazılarını kolaylıkla bazılarını çaba göstererek almasını sağlamış olursunuz. Topladığı elmaları bir sepete koymasını teşvik edin. Ödül olarak ondan elmaları satın alın ve sevdiği bir şeyi ona hediye edin.

rüzgargülüRüzgârgülü ile koşmak:

Renkli rüzgârgülünü eline verin. Etrafında dönmesini ve koşmasını teşvik edin. Hareket ettikçe rüzgârgülünün döneceğini gösterin, söyleyin, hayal ettirin. Siz de ona eşlik edebilirsiniz.

renkli kağıtlarKağıttan topElmaları bulma:

Kırmızı, sarı veya yeşil kâğıtlardan top şeklinde elmalar yapın. Evin her odasında belli yerlere bunları yerleştirin. “Biri elmalarımızı almış ve odalara saklamış. Hadi onları bulalım.” Şeklinde benzeri bir yönlendirme ile oyunu başlatın. Elmaları koyması için poşet, torba, kova veya sepet gibi bir şey verin. Bulduğu elmaları kovasına koyarken “Aferin! Yaşasın! Aaa başardın! Çok güzel!” gibi ifadelerle çocuğunuzu destekleyin. Renklerinden, büyüklüğünden, küçüklüğünden de bahsedebilirsiniz. “Aaa yeşil elmayı buldun!” “Bak en büyüğünü bulmuşsun!” gibi.

Oyun parkı
Top oynama
Balonla voleybol, futbol
Tünelden geçme
Hoplama
Eşyaların yerini değiştirme
Ev temizliği


Dil Gelişimini Sağlayan Etkinlikler:

Hikâye okuma
Resim inceleme
Kendini anlatma
İzlediğini sorma
Gördüğünü sorma
Yaptığını sorma


Bilişsel Gelişimini Sağlayan Etkinlikler:

– Üç renkli elma: Yeşil, sarı, kırmızı renginde çeşitli sayılarda elma yere serilir. Elmaları renklerine göre dizmesi için yönlendirici bir tablo hazırlanır. Büyük bir kartona aşağıdaki gibi bir şema çizilir ve çocuğun verilen elmaları doğru bölmelere dizmesi beklenir.

Üç renkli elma

Yapboz yapma
Kartları eşleştirme
Aynısını bulma:
Sınıflara ayırma


Sosyal ve Duygusal Gelişimini Sağlayan Etkinlikler:

Paylaşım desteği: bir oyuncağını da bana verir misin?
Doğruyu gösterme:
davranışlarımızla örnek olma, duygudaşlık kurmayı öğretme
İletişim teşviki:
yabancılar ve tanıdıklar ile nasıl iletişime geçileceği konusunda örnek davranışlarda bulunma onları bu konularda destekleme

error: Sadece link ile paylaşım yapınız.