İş İngilizcesi Kelime Öğrenme

İş İngilizcesi öğrenmenin eğlenceli yollarını beraber inceleyip öğrenelim.

İngilizce kelime oyunları sayesinde daha fazla İngilizce kelime bilgisine sahip olabilirsiniz. Böylelikle İş İngilizcesi kelime bilgisi alanında seviye atlayarak  duygu ve düşüncelerinizi daha rahat ifade edebildiğinizi kısa zamanda siz de göreceksiniz.

İngilizce dilbilgisi kurallarına boğulmadan ve telaffuz endişesi duymadan kendinize güven duyacağınız bir yol arıyorsanız İngilizce kelime bilgisi alanına yönelmenizi şiddetle tavsiye ederim. Temel İngilizce dilbilgisi ve temel İngilizce ses bilgisi konusunda kendinizi geliştirdikten sonra İngilizce kelime bilgi dağarcığınızı genişleterek çok rahatlıkla seviye atlayacağınızı siz de göreceksiniz.

İş İngilizcesi öğrenmenin temel amacı İngilizce konuşabilmek ve kendini o iş alanında doğru bir şekilde ifade etmektir. Amacımız İngilizce konuşmak olduğu için zengin bir İngilizce kelime bilgisine sahip olmalıyız. İş İngilizcesi çalışma programımız her zaman kelime odaklı olmalıdır. Daha sonrasında İngilizce kalıplara ve detaylı İngilizce dilbilgisi kurallarına göz atmakta yarar vardır. 

İyi İngilizce konuşmak uzun uzun İngilizce cümleler kurabilmek değildir. Bizim amacımız sahip olacağımız iş İngilizcesi kelime bilgisi ile kısa kısa cümleler kurabilmek ve ifade edeceğimiz duygu ve düşüncelerimizi doğru şekilde aktarabilmektir.

  • Bahsedeceğim İngilizce kelime oyunları listesini uygulamak sizin için hem eğlenceli hem de verimli olacaktır. İngilizce kelime oyunlarını daha zevkli bir şekilde oynamanız için belli bir seviyede İngilizce kelime bilgisine sahip olmanız gerektiğini de hatırlatmak isterim. Temel İngilizce kelime bilgisi her alanda İngilizce öğrenmek isteyenler için tamamlanması gereken bir aşamadır.
  • Her gün en az 2-3 kelime öğrenmek
  • Scrabble ve bulmaca gibi etkinliklerle bildiklerinizi pekiştirmek
  • Sözlük karıştırmak
  • Öğrendiğiniz yeni kelimeyi örnek cümle kurarak not etmek

Temel İngilizce kelime bilgisi öğrenirken takip edebileceğiniz en kolay yollardan bir kaç tanesidir.

İngilizce Kelime Öğrenmenin Eğlenceli Yolları

1- Kendi İngilizce Kelime Bulmacanızı Yapın

İşinle veya öğrenmek istediğin alan ile ilgili öncelikle 10-15 kelimelik bir İngilizce kelime listesi hazırla. Kelimelerin yanlarında mutlaka Türkçe veya İngilizce bir kaç ipucu niteliğinde o kelimeyi anlatan anahtar kelimeler de bulunsun. Hazırladığın bu liste ile artık bulmacanı hızlı bir şekilde oluşturabilirsin. Hem kendin çözebilirsin hem de iş veya okul arkadaşın ile bulmacayı paylaşabilirsin. Kendiniz yazarak ve çizerek bunu hazırlamak istemezseniz online bulmaca yapmak için buraya tıklayıp bulmacanızı hazırlayabilirsiniz.

İş İngilizcesi için hazırlanmış olan bu örnek bulmacayı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

2- İngilizce Kelime Tahmin Etme Oyunu

İşiniz veya eğitim gördüğünüz alan ile ilgili kelime listeleri hazırladık, bunlarla ilgili bulmacamızı da hazırladık ve sonrasında İngilizce kelimeleri tekrar etmek için çözdük hatta arkadaşlarımızla da paylaştık. Şimdi o kelime listeleri ile başka ne yapabiliriz?

Tabu herkesin bildiği eğlenceli bir kelime tahmin oyunudur. Biz de bu oyunu kendi ihtiyacımıza yönelik kullanıp yeni bir İngilizce kelime oyunu hazırlayabiliriz. Burada amaç yazılan anahtar kelimeleri kullanarak karşı tarafa asıl olan kelimeyi buldurmaktır yani tabu oyununun tam tersidir.

Öğrenmek istediğimiz kelimeleri not ederken mutlaka eş anlamlılarını ve zıt anlamlılarını not ederek çalışalım. O kelimenin zıt anlamını arıyorsak opposite of …../ antonyms of …. şeklinde, eş anlamlısını arıyorsak synonyms of …. veya benzer anlamlısını arıyorsak  collocation of ….. şeklinde internette arama yaparak kelime listemizi daha detaylı hale getirebiliriz.  İngilizce zıt anlamlı kelimeler sözlüğü (antonyms) için buraya  İngilizce benzer anlamlı alternatif kelimeler sözlüğü (collocations) için buraya eş anlamlı  İngilizce sözlük (synonym) için buraya tıklayabilir online İngilizce sözlük sitelerini masaüstünüzün bir köşesine ekleyebilirsiniz. Bu bölümü hallettikten sonra İngilizce kelime kartlarımızı hazırlamaya başlayabiliriz. Örnek olarak hazırlanmış İngilizce kelime kartını burada sizinle paylaşmak isterim.

“crisis” kelimesini anlatmak için kelimenin altında benzer anlamlı kelimeler verilmiştir. Benzer anlamlı kelimeleri sıralayarak veya onlarla cümle kurarak “crisis” kelimesini karşı tarafa buldurmaya çalışabiliriz. 2 oyuncu mevcut değilse kartları çalışma kartı olarak da hazırlayabilir ve kullanabiliriz. Eş anlamlı kelimelerin yanı sıra zıt anlamlı kelimeleri de işin içine katarsak daha fazla cümle kurabilir ve kelime ile bağlantı kurabiliriz.

3- İngilizce Telaffuzunuzu Kaydedin ve Kontrol Edin

İngilizce öğrendiğiniz kelimelerin telaffuzunu mutlaka doğru öğrenerek ilerlemeye çalışın. İngilizce öğrenme sürecinizi doğru bir şekilde yönetmek ve eksiksiz ilerleyebilmek sizin elinizde olacaktır. Kelime listelerimizi çıkarırken mutlaka bir online sözlükten yardım alarak çıkartalım.  Google Translate bizim için en pratik ve kullanışlı sözlük uygulaması olacaktır. Kelime anlamlarını not ederken buradan okunuşlarına da çalışabiliriz. Kelime okunuşlarına sesli bir şekilde çalışmalıyız yoksa doğru telaffuz elde etmek güç olacaktır. Kelimenin okunuşunu hızlı yavaş yüksek alçak vb. yollarla tekrar edebiliriz. Sesimizi telefonumuzdan kayıt edip daha sonra nasıl telaffuz ettiğimizi kontrol edebiliriz. İngilizce temel ses bilgisi konusunda kaliteli bir içeriğe sahip olmak isterseniz ücretsiz olan bu siteyi sizlere öneririm. Site İngilizce dilindedir ama kullanımı gayet kolay. Linklere tıklayıp dinlemeniz izlemeniz bilgi almak için yeterli olacaktır. Sesli sözlük olarak kullanabileceğiniz bir başka online İngilizce sesli sözlük ise bu linkte mevcuttur.

4- İşiniz ile ilgili İngilizce Sunum Hazırlayın ve Sunun

İşyerinde veya çalıştığınız bir alanda bir soruna çözüm üreten veya o sorunu analiz eden İngilizce bir sunum hazırlayarak bunu sesli bir şekilde aynanın, kameranın veya arkadaşlarınızın önünde sunun. Bu çalışma hem sizin için ilk adım olacak hem de gelecekte böyle bir şey talep edildiğinde bilginiz olduğunu göstermiş olacaksınız.


İngiltere’deki ithalat ile ilgili veriler hakkında örnek bir sunum

5- İşinizle ilgili İngilizce Cümle Kurun 

Çalıştığınız alanda en çok hangi kelimeleri kullanıyorsunuz, işinizin temelini oluşturan terimler nelerdir öncelikle bunları belirleyip kendinize Top 10, Top 50 ve Top 100 Words List gibi gittikçe artan kelime listeleri hazırlayınız. Daha sonrasında konuşma anında bu kelimeler kendi dilinizde nasıl kullanılıyor onları belirleyip İngilizce olarak bu cümleleri kurmaya başlayınız. Google Translate ile işinizi hızlandırabilir kurduğunuz cümlelerin kontrollerini buradan yapabilirsiniz.

Diyelim ki tekstil işindesiniz.  Bir tür makine iğnesi sürekli hassas bir kumaşı yırtıyor. Çok basit bir durum belirledik ve bu noktadan cümlenin İngilizce halini söylüyoruz. Çok basit bir noktadan başlayıp daha özel durumlara gidene kadar işinizle ilgili bir cümle ağı kurarak çeşitli cümleler kurabilirsiniz. Bu günlük yaşamda her alanda size yardımcı olacak bir yöntem olacaktır.

İş İngilizcesi Tekstil

6- İş İngilizcesi Bilginizi Ölçün

Business English Vocabulary Quiz şeklinde Google’da arama yaparak bir çok teste ve ölçme aracına ulaşabilirsiniz. Size en kolay bulduğum ve yararlı gördüğüm şu siteyi önerebilirim.

7- İş İngilizcesi Öğrenirken Oyun Oynayın

kahoot

Telefonunuza indireceğiniz bu uygulama ile online bilgi yarışmalarına katılabilir güncel bir çok bilgiye ve dil kullanımına ulaşabilirsiniz. Uygulamanın adı Kahoot.

8-  İş İngilizcesi için Öğrendiğiniz Kelimeleri Gramer ile Ayakta Tutun

İhtiyaç duyduğunuz alanda İngilizce kelimeler öğrendiniz. Peki sonrasında bu öğrenmeyi kalıcı hale getirmek için ne yapacaksınız? Kelime bilginizi  İngilizce dil bilgisi ile destekleyerek farklı cümle kalıplarına çalışmaya başlayacaksınız. İş ortamında yürütülen, planlanmakta olan veya tamamlanan eylemler mevcut olduğuna göre bu tür konuşmaları gerçekleştirmek için de şimdiki zaman, gelecek zaman veya geçmiş zaman kalıplarını kullanarak duygu ve düşüncelerinizi aktarmanız gerekecektir. Bu yüzden mutlaka temel İngilizce dil bilgisi konu anlatımlarına göz atıp kısaca cümle kalıplarını kullanmaya başlayarak İngilizce konuşmanızı kelime ve dil bilgisi ile zenginleştirebilir geliştirebilirsiniz.

Göz atmanız gereken temel İngilizce dil bilgisi konuları:

İkinci aşamada öğrenmeniz gereken diğer zamanlar:

9- İngilizce konuşmada seviye atlamak için ne yapılmalı?

İngilizce kelime bilgim ve dilbilgim tam diyorsanız eğer daha fazla neler yapabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz bir de ondan bahsedelim. İnternette online olarak ulaşabileceğiniz bir çok kaynak var. Ama ne tür kaynakları kullanıp kelime bilgimizi arttırabiliriz ve konuşmamız gelişebilir. İşinize yarayacak olan anahtar kelimelerin listesini aşağıda bulabilirsiniz. Böylelikle amacınıza yönelik araştırmalar yapabilir ve notlarınızı alabilirsiniz.

Bu yazıda İngilizce öğrenmenin eğlenceli yollarından bahsederken İngilizce dilini kullanarak öğrenmenin önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Öğrendiğiniz her kelimeyi not etmek sizin bilginizi arttırmayacaktır. Bunları öğrenirken eğlenceli bir yol bularak bir araç vasıtasıyla bu süreci yürütmek sizlere daha kalıcı bir öğrenme sağlayacaktır. Alt yapınızı oluşturduktan sonra Youtube kanallarında bulacağınız yüzlerce kaliteli içerik ile İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

error: Sadece link ile paylaşım yapınız.
x